JetBrains

JetBrains

JetBrains je firma vyvíjející IDE pro profesionální programátory. Původně se jedná o českou firmu, která na trh přišla s editorem pro jazyk Java nazvaným IntelliJ IDEA, který se stal stěžejním produktem firmy. Postupem času vytvářeli nové editory pro nové jazyky jako C#, Ruby, PHP, Python, Object-C a v poslední době přišli s nejnovějším editorem CLion pro jazyk C/C++.

Jedná se o komerční produkty nejlepší kvality, především napovídání IntelliJ se stalo základem pro všechny editory a je neocenitelným pomocníkem. A přesto, že se jedná o produkty napsané v Javě, netrpí problémy s rychlostí jako je tomu u jiných editorů.

Některé produkty jsou zdarma jako IntelliJ IDEA CE, PyCharm CE, YouTrack (s omezeními). Pokud půjdete pracovat do nějaké firmy, rozhodně se s jejich produkty setkáte.

Licence

Jako studenti máte možnost získat licence k téměř všem produktům zcela zdarma pro nekomerční účely. Pokud byste si chtěli pořídit některý z produktů JetBrains nemusíte se bát, cena se pohybuje okolo 2400 Kč za IntelliJ nebo ReShaper, 1500 Kč za ostatní IDE, 900 Kč za WebStorm. Tato cena zahrnuje roční updaty a prakticky doživotní licenci na vámi užívaný produkt. (Časem zjistíte, že má smysl prodloužit si, většinou za zvýhodněnou cenu, licenci o další rok.) Případně pokud potřebuje využít produkty jen po krátký čas existuje i měsíční platba, která má nižší ceny (400 Kč IntelliJ, ReShaper, 250 Kč ostatní IDE, 150 Kč WebStorm), ale již můžete používat software jen po dobu této licence.

Jak licencovat pod školním účtem?

  1. Přejděte na stránku https://jetbrains.com/
  2. V menu si vyberte libovolný produkt (editor), pro potřeby PA1/PA2 to bude CLion
  3. V menu produktu si vyberte možnost Buy & Renew
  4. V levém menu si vyberte For students and teachers
  5. Dole klikněte na tlačítko Apply now
  6. Vyplňte formulář, použijte školní email (@fit.cvut.cz) nebo váš ISIC. Vyplňte pravdivé informace.
  7. Na email by vám měli dorazit informace s potvrzením, že skutečně jste o tuto akci žádali vy. A poté email s odkazem na licenční podmínky a registraci účtu.

V případě problémů je zde obrázkový návod jetbrains-student-licence.zip.

Ve vámi zvolené aplikaci například CLion zvolíte licencovat pomocí JetBrains účtu a napíšete vaše přihlašovací údaje, které jste si vytvořili v posledním kroku.